Letnie atrakcje w ofercie ośrodków TatrySki

  • w Czorsztyn-Ski, Kotelnica Białczańska
10 july 2017

Projekt TatrySki, który w sezonie zimowym łączy jednym karnetem 9 ośrodków narciarskich na terenie Polski i Słowacji, ma również wiele do zaoferowania w okresie letnim. Na terenach stacji narciarskich Kotelnica Białczańska oraz Czorsztyn Ski, które od lat należą do programu TatrySki, na odwiedzających czeka duża ilość wakacyjnych atrakcji.

W największym ośrodku narciarskim na Podhalu, zlokalizowanym w Białce Tatrzańskiej, latem czynna jest jedna kolej krzesełkowa, która wywozi turystów na szczyt Kotelnicy. Stamtąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na pasma górskie Tatr, Gorców oraz Pienin. Piękną panoramę podziwiać można między innymi z tarasu widokowego oraz z okien regionalnej karczmy usytuowanej na wysokości 917 m n.p.m., kosztując przy tym smaków podhalańskiej kuchni. 

Wycieczki rowerowe są świetną formą aktywnego wakacyjnego wypoczynku. Na wierzchołku Kotelnicy swój początek ma wiele tras rowerowych, w tym też niedawno powstała trasa downhillowa „Kołster”. Na zboczach góry można także spróbować swoich sił w jeździe na terenowych hulajnogach – monsterrolerach, których wypożyczalnia znajduje się u stóp Kotelnicy.

Coś dla siebie na szczycie Kotelnicy znajdą także najmłodsi goście, odwiedzający stację. Specjalnie dla nich stworzono tam wyjątkowy plac zabaw - wioskę skrzatów. W drewnianym miasteczku, oprócz domków skrzatów, znajduje się też piaskownica oraz stół służący do gry w „kółko i krzyżyk”. Wizyta w tym miejscu będzie nie lada gratką dla małych turystów, podczas gdy ich opiekunowie będą mogli w pełni nacieszyć się wspaniałym krajobrazem.

Warto również dodać iż w lipcu i sierpniu u stóp Kotelnicy odbywa się wiele wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych w ramach projektu Kultura na Bani. W tym czasie białczańska scena gości wielu znakomitych artystów, których występy można podziwiać zupełnie za darmo, gdyż wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dodatkowo, corocznie Kotelnica Białczańska jest organizatorem wielu znakomitych imprez masowych. 29 lipca 2017 na zboczach góry zmierzą się amatorzy mocnych wrażeń podczas IV Mistrzostw Polski Cross Monster, czyli wyścigów na górskich hulajnogach. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się tam Festiwal Kolorowa Eksplozja, w którym co pół godziny będzie wyrzucany w powietrze kolorowy pył, tworząc ogromną, rozpościerającą się nad tłumem tęczę. W pierwszy weekend sierpnia Kotelnica będzie gospodarzem już 21. edycji Festynu Białczańskiego – jednego z najpopularniejszych wakacyjnych wydarzeń na Podhalu, na który co roku przyjeżdżają ludzie z całej Polski. W tegorocznej edycji oprócz sławnych już wyborów Cepra i Ceperki Roku oraz Harnasika przed olbrzymią publicznością wystąpią m.in. Kamil Bednarek, Ania Dąbrowska czy zespół Piersi. W ostatni wakacyjny weekend Białka Tatrzańska zamieni się w centrum biegowe naszego kraju. Wszystko za sprawą trzydniowego pikniku biegowego Goniacka Białka Tatrzańska. Emocji zatem z pewnością nie zabraknie. Pełny harmonogram wszystkich imprez dostępny jest na stronie internetowej www.latowbialce.pl.

W okresie letnim, oprócz kolei na Kotelnicę, czynna jest również stacja w Kluszkowcach – Czorsztyn-Ski. Na górze Wdżar główną atrakcją jest z pewnością Joy Ride Bike Park, który oferuje trasy rowerowe o różnym poziomie trudności, wypożyczalnię rowerów zjazdowych i górskich, serwis oraz naukę jazdy ekstremalnej. Na zboczach góry znajduje się również tor saneczkowy – zakręcona zjeżdżalnia. Ekscytującym zjazdom z prędkością 35km/godz. towarzyszą niezapomniane widoki oraz ogrom emocji.

Na odwiedzających ośrodek Czorsztyn-Ski w lecie czeka również ścieżka edukacyjna prowadząca przez stare kamieniołomy. Wędrując trasą przyrodniczo-dydaktyczną można poznać historię tego miejsca,  miejscowe legendy oraz strukturę geologiczną góry. Przejście całej ścieżki będzie również świetnym sprawdzianem swoich umiejętności poruszania się w górskim terenie, przed wyjściem w wyższe partie.

Po dawnym zakładzie pracy w kamieniołomie nie ma już śladu, za to dla odwiedzających pozostały dwa malownicze wąwozy. W jednym mieści się wspomniana trasa edukacyjna natomiast drugi to idealne miejsce do aktywnego spędzenia czasu m.in. na wspinaczce. W wąwozie można również zmierzyć się z lękiem wysokości i spróbować zjazdu na tyrolce, przejścia przez linowe mosty czy zjazdu po pionowej ścianie na linach. Wszystko to w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Kluszkowce są również świetnym miejscem dla osób lubiących spędzać czas na plaży. Nad Zatoką Czorsztyn-Ski znajduje się m.in. trawiasta plażą z placem zabaw, mała gastronomia, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaków oraz rowerków wodnych) czy piaszczyste boisko do siatkówki.

Podsumowując, ośrodki Kotelnica Białczańska oraz Czorsztyn-Ski mają wiele do zaoferowania nie tylko w okresie zimowym. Warto zatem udać się w te miejsca i samemu przetestować letnie atrakcje. Piękne widoki i dobra zabawa gwarantowane!